Jako ze Švejka: obvinění z velezrady

Končící prezident konečně vysvětlil, proč na Hradě nevlála vlajka EU, kterou tam původně nechal vyvěsit Václav Havel. „Visela tam a sraly ni mouchy, tak jsem ji nechal dát na půdu. To víte, ještě by si někdo mohl dovolit nějakou poznámku a mohly by být z toho nepříjemnosti, “ prohlásil neformálně. Poslance Haška, jemuž učarovaly příhody dobrého vojáka Švejka, okamžitě napadlo jediné logicky možné pokračování.

Domluvil se skupinou senátorů, že po zásluze nechají obžalovat odstupující hlavu státu z velezrady. Obávali se ovšem, že podobnost se zápletkou z humoristického románu by mohla tento akt znevážit. Proto raději jako důvod hodlají předložit spornou novoroční amnestii, kterou prezident pravděpodobně vyhlásil — zřejmě s vědomím, že sám všechno zná nejlépe — bez jediné konzultace s nějakým právníkem.

Velezrada je vážné obvinění, zvláště když je někdo vrchním armádním velitelem, tedy prakticky vojenská osoba. Prezidentská kancelář už má ale nápad, jak možné dopady zmírnit. „Přinejhorším necháme prezidenta superarbitrovat pro některé jeho veřejné výroky, důkazního materiálu je v archivu České televize dost,“ prohlásil poradce najatý prezidentskou kanceláří, který se specializuje na Haškův literární odkaz.

[ad#250×250]