Politici chtějí pro sebe zavést institut osoby blízké

Proslýchá se, že se má zřídit nově institut osoby blízké, a to tentokrát ve vztahu k politikům a k jejich činnosti. Přesná formulace není zatím známa. V podstatě by to ale znamenalo, že politik by se mohl zbavit odpovědnosti jak právní tak politické. Stačilo by, aby uvedl, že jednal na radu osoby blízké. Politici jsou totiž v kleštích: jednak stále častěji musí čelit soudním obžalobám, jednak jsou poháněni senzacechtivým tiskem a neseriózní opozicí k odpovědnosti politické. V některých stranách to došlo už tak daleko, že na politickou odpovědnost poukazují i spolustraníci!

Tomu by měl učinit přítrž nový zákon o jednání politiků na radu osoby blízké. O prosazení zákona bude patrně usilovat i ODS, která je nyní v personální krizi a nemá dostatek mladých nadšených zájemců o členství. „Předpokládáme, že nový zákon by mohl zase zvýšit atraktivitu politické kariéry jako bezpečného zaměstnání. To by jistě zvýšilo i počty zájemců o vstup do jednotlivých stran,“ sdělil nám nejmenovaný funkcionář.

V podstatě by se tak mohl překlenout problém, který vznikl nedávným omezením poslanecké imunity. Ta byla veřejností nenáviděna, zatímco institut osoby blízké byl alespoň v případě řidičů brán pozitivně.

Zeptali jsme se také pan Šloufa, co si o praktických dopadech zamýšleného zákona myslí. „No nevím, mne se to asi netýká. Celou dobu až do vyvrcholení prezidentské kampaně jsem si myslel, že já jsem takový ideální případ osoby blízké. Pak se ale ten, komu jsem celou dobu radil, začal tvářit, že mne skoro ani nezná,“ povzdechl si teď již bývalý poradce.

No třeba se i v politice uplatní i institut osoby vzdálené. Ten by také mohl zajistit beztrestnost obou stran. Navíc by mohl být praktičtější v případě, kdy je těžké osobu poradce tajit.

[ad#250×250]